Frukostmöte: Sammanhållen vårdkedja

Yareska Barlari Lobos, enhetschef på Omvårdnadsförvaltningens sektion hälso- och sjukvård och Anna Lundqvist, enhetschef inom socialpsykiatrin berättar om samarbetet med Region Dalarna som har resulterat i en sammanhållen vårdkedja för personer med självskadebeteende.

Medverkar gör också Therese Olsson som berättar om sitt uppdrag Inflytande och delaktighet – psykisk hälsa. Det började som ett projekt hösten 2018. Syftet var att med stöd av en Brukarinflytandesamordnare (BISAM) utveckla metoder för att inhämta och samordna expertkunskap ur brukarnas perspektiv samt stärka befintliga intresseorganisationer inom området psykisk hälsa.

Var? Näringslivets hus och Gamla Elverket, Ölandsgatan 6

Från kl 7.30 serveras frukost inne på Gamla Elverket. Föredraget börjar kl 8.15.

Inbjudna till frukostmötet är politiker, chefer och tjänstemän hos Finsam-Faluns parter: Falu kommun, Region Dalarna, Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Inbjudan går även ut till andra samverkansparter.

 

[caldera_form id=”CF6177d9a7da8c1″]