Frukostmöte: Rätt använd kompetens
Kommunen är Faluns största arbetsgivare med cirka 5 000 anställda. Men bristen på arbetskraft är redan stor i många yrken. Samtidigt behöver allt fler omsorg från kommunen: Idag finns det runt 3 700 invånare i Falun som är äldre än 80 år. Om tio år beräknas de vara över 5 500, en ökning med 50 procent! Visserligen väntas också antalet invånare i arbetsför ålder öka, men inte alls i motsvarande grad.
Bristen på arbetskraft blir bara större. Kompetensförsörjningen är välfärdens största utmaning. Falu kommun har dragit igång ett projekt, Rätt använd kompetens – en matchning i världsklass, som ska anta utmaningen. Det handlar om att hitta lösningar som minskar gapet mellan förmågan hos den arbetskraft som faktiskt finns och de arbetsuppgifter som kommunen har att utföra.
På frukostmötet den 7 december berättar projektledarteamet – Frida Grund, personalkontoret, Hanna Dahlström, arbetsmarknads- och socialförvaltningen, och Anneli Pettersson, omvårdnadsförvaltningen – om projektet.
Var: Gamla Elverket, Ölandsgatan 8, Falun
När: Torsdagen den 7 december. Från kl 7.30 serveras frukost. Föredraget börjar kl 8.00.
Läs mer om projektet:
> Kompetensmatchningsprojektet
Anmälan: senast 5 december. Klicka här!
